Czy warto sadzić żywopłot

Żywopłot to świetny sposób na uchronienie się przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Pozwala zachować swobodę i prywatność na własnym podwórku, ale nie tylko do tego służy. Odpowiednio pielęgnowany robi naprawdę imponujące wrażenie.

Wiele osób zastanawia się czy sadzenie żywopłotu ma sens, czy nie wymaga on zbyt dużej      pielęgnacji i nie jest ona zbyt skomplikowana dla amatorów. Jednak to tylko pozory. W rzeczywistości z żywopłotami każdy powinien sobie poradzić. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie najlepiej wybrać rośli, które rosną w krótszym czasie. Spośród roślin iglastych będą to m.in. modrzew europejski, żywotnik olbrzymi czy choina kanadyjska. Chcąc stworzyć żywopłot z roślin liściastych warto zastanowić się nad śliwą wiśniową, forsycją pośrednią lub ligustrem pospolitym.

Głównym elementem pielęgnacji żywopłotów jest cięcie. Jeśli sadzimy rośliny wiosną wtedy też dokonujemy pierwszego strzyżenia. Wówczas powinniśmy zdecydować jakiego kształtu oczekujemy, a każde następne cięcie będzie łatwością.