Róże w ogrodzie

Róże to piękne i okazałe rośliny, które warto mieć w ogrodzie. Zachwycają kształtem kwiatów, kolorami i zapachem. Co należy o nich wiedzieć przed posadzeniem?

Róże trzeba sadzić na stanowiskach zacisznych i ciepłych. Miejsce to powinno być dobrze nasłonecznione, ale nie gorące i suche. Najlepiej rosną na żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych glebach. Najlepiej, by podłoże miało pH w zakresie 6 – 6,5. Jeśli gleba ma zbyt kwaśny odczyn konieczne jest jej wapniowanie. Róże mają dość spore wymagania w zakresie stanowiska i podłoża. Nie powinniśmy ją sadzić przy południowych ani północnych ścianach budynków. Nie sprawdzą się również przy narożnikach domów, gdyż nie znoszą dobrze przeciągów.

Komponując ogród warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie roślin względem siebie. Dobrym sąsiedztwem dla róż są: lawenda, aksamitka rozpierzchła oraz czosnek jadalny i ozdobny. Aksamitki najlepiej posadzić jak najwcześniej przed zasadzeniem róż, ponieważ niszczą one nicienie glebowe, ale potrzebują na to czasu.