Sadzenie drzew w ogrodzie

W pięknym ogrodzie powinny znaleźć się: zielony zadbany trawnik, kolorowe kwiaty oraz urokliwie kwitnące drzewa. Tych ostatnich nie powinniśmy unikać szczególnie w dużych ogrodach, choć znajdą się też odmiany, które idealnie sprawdzą się również na mniejszych powierzchniach.

Przed sadzeniem drzew należy dokładnie przekopać grunt, usunąć z niego chwasty oraz nawieźć kompostem. Większość drzew najlepiej rośnie na glebie o odczynie obojętnym. Istnieją jednak odmiany, które bardziej tolerują zasadowe podłoże (kasztanowiec, leszczyna, orzech włoski) lub lekko kwaśną glebę (iglaki). Między sadzonymi drzewami należy zachować odpowiedni rozstaw uwzględniający ich rozrastanie. Drzewa szybko rosnące, np. modrzew lub jodłę kalifornijską sadzimy w odległości 3 – 5 m. Te, które rosną wolniej i nie rozrastają się tak bardzo możemy posadzić co 1 – 3 m.

Jeśli sadzimy drzewa wiosną wtedy też możemy przystąpić do ich pierwszego przycinania. Te, które sadzimy jesienią możemy ciąć dopiero wiosną następnego roku. Nowo posadzone drzewa warto również przywiązać do palików, ponieważ nie są one jeszcze wystarczająco stabilne.