Tuje w ogrodzie

Tuje to okazałe iglaki, które sadzone są pojedynczo lub w skupiskach do tworzenia żywopłotu. Kiedy i jak je sadzić? Jakiej wymagają pielęgnacji?

Tuje kupujemy w doniczkach i możemy sadzić je przez cały okres wegetacyjny, który trwa od połowy kwietnia do późnej jesieni. Są one bardzo odporne na mróz, jednak młode rośliny mogą przemarzać, dlatego należy sadzić je najpóźniej ok. 6 – 7 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Charakteryzuje je duża tolerancja na rodzaj gleb, choć najlepiej rosną na żyznych i przepuszczalnych podłożach. Stanowisko, na którym sadzimy tuje powinno być osłonięte przed wiatrem i słoneczne. Przed sadzeniem należy usunąć trawę w promieniu ok. 50 cm z obszaru, na którym będą znajdować się rośliny. Inaczej może ona konkurować z nimi o zasoby takie jak woda i sole mineralne.

Tuje nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Oprócz podlewania można je podcinać. Strzyżenie jest istotne szczególnie gdy chcemy uformować żywopłot. Wokół tui najlepiej wysypać korę sosnową, która ma nie tylko walory dekoracyjne, ale również zapobiega odparowywaniu wody i pojawianiu się chwastów.